Odeme Alma Islemleri

Ödeme alma sayfasında

Sayfanın üst kısmında alınacak hesapla ilgili indirim girişi veya ek servis ucret giriş ilemi ve kalan hesap tutarı yer alır.

ödeme alma seçenekleri önce tutar girilir hızlı tutar girme işlemi için tek ödemeyle hesap alınacaksa sol taraftaki butonlara basılır tutar girişi yapılır.

Birden fazla ödemeyle hesap kapatılacaksa tutar elle girilip diğer kalan bakiye için bakiye bul kullanılabilir.

Hesap fişi gönder el terminalinden vaya kiostan müşteri hesap istediğinde girilen işlemdir. istenirse hesap fişi yazıcıdan çıktı olarak alınabilir. (kullanıcı tanımlarında belirtilen yazıcıya döküman gönderme)
İndirim bilgileri ve indirim seçeneklerinin girildiği sayfa aynı zamanda daha önceden gene müşterinin bilgilerine ulaşma işlemi yapılabilir. (cari kart değil sadece adisyonda kayıtlı muşteri bulma işlemi)

Kartlı sistemlerde vaya cari hesaplara bağlı çalışılan odeme alma işlemlerini yapıldığı bölüm. cari arama veya cari seçme işlemi yapılır. Tanımlı cari yoksa yeni cari kart eklenebilir. Kullanımı

Cari Seç tıklandığında açılan cari listesinden arama işlemi yapılıp listede bulunan cari tıklanarak seçilir yoksa yeni cariye basılır açılan sayfa alt resim.

Cari kart ekleme işlemi; İlk olarak üst grup seçilir seçim zorunlu alan değildir üst grup ekleme işlemi liste yazan butonlara tıklanarak yapılabilir.
kod kısmı artandır. Benzersiz doldurulması zorunlu alandır.

Adı soyadı zorunlu alandır. (Firma ünvanı olarak ta kullanılabilir.)

Fiyat seçenekleri tanımlı müşterilerde indirim seçenekleri girilip kaydedilir.

Cari hesaplı ödemelerde cariye borç girişi yapılır. Hesap kapatılırken.


Fatura butonundan fatura ve adisyon yazdırma ayarlarının yapıldığı bölüm. Adisyon yaz resmi adisyonun yazdırılıdığı buton. Hesabı kapatılırken sistemde faturamı yoksa fiş mi kullanıldığüına ait ayırtkanlar vardır, yapılan ayarlara göre ödeme alırken direk fatura basabilir.. Ödeme alma butonu hesabı kapatır. Müşteri masadan ayrılmış olur, masanın durumu kirli konumuna düşer (ayar dosyasından tanımlanan ayar müşteri gidince masa kitlet 0 sa masa temiz modnu gelir).

Parcali Odeme Alma

Parçalı ödeme alma bir masada birden fazla kişiye hesap alma işlemidir.
Kullnımı; Örneğin 2 çorba 3 ızgara var ama 2 çorba 2 ızgara bir kişi ödeyecek 1 ızgara diğer kişi ödeyecekse kullanılır.
Ödeme alma işlemi sayfasına girilir parçalı ödeme al butonuna basılır. Sayfa üzerinde parçalı ödeme alınacak hesaplar gelir. Alınacak hesap butonuna basılır . alınacak ödeme tipini sorar ve nakitse nakite basılır sayfanın konumu hesap alındı olarak belirtir. Parçalı olarak alının kalan hesaplar (2 den fazla olabilir seçilen kişi sayısı kadar) tüm ödemeler alındıktan sonra (aynı anda değil farklı zamanlarda hesaplar kapatılabilir.) Adisyon kapatma işlemi için ödeme al butonuna basılır.